Medytacja

24 List

Medytacja jest chyba najważniejszą praktyką jaką może podjąć człowiek. Jest obecna w każdej religii, choć w chrześcijaństwie – religii (można tak rzec w uproszczeniu) Europy jakoś najmniej. Ale też jest.

Medytacja wpływa bezpośrednio na jakość zdrowia (uspokaja, pomaga poukładać sobie czynniki stresogenne, a pewnie jak każdy stan transowy wpływa też na obniżenie hydrokortyzolu) i przede wszystkim jest niezbędnym narzędziem własnego rozwoju – można by dodać pewnie, że duchowego, ale chyba rozwoju w ogóle. Nie wspominając już o kontrowersyjnych kwestiach ezoterycznych jak kontakty z Opiekunami, aniołem stróżem czy własnym ja.

W związku z tym pojawia się pytanie dlaczego w naszej kulturze medytacja jest tak słabo obecna? Dlaczego nie naucza się jej dzieci? Komu to przeszkadza? Kto nie chce, żebyśmy się rozwijali?

 

Medytacji można się nauczyć. Problem polega na tym, że nauczają jej głównie różnego rodzaju sekciarze. Można więc łatwo się wplątać w jakieś kłopoty, albo skutecznie zniechęcić. Poszedłem kiedyś do „szkoły medytacji” prowadzonej przez jakiś odłam hare-hare czy coś takiego. Pytam „po co medytujecie”? Nie wiedzą.

Z medytacją jest tak jak z modlitwą. Nie chodzi o bezmyślne powtarzanie mantr. Mantry mają pomagać, nie są celem samym w sobie.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Medytacja”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Duchowość i wódka « sfery - 19 Maj 2012

    […] (Kiedyś już trochę o tym pisałem). (O medytacji też). […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: