Święty Józef

12 Lu

Wg Mateusza i wg Marka Józef, ojciec (opiekun) Jezusa w oryginale określany jest ho tekton czyli mistrz rzemiosła, mistrz sztuki. W języku aramejskim (czyli tym, którym Józef i Jezus mówili) określany jest słowem naggar czyli uczony, mędrzec.

Józef pochodził z rodu Dawida, roku królewskiego, był arystokratą, zapewne majętnym. To się jednak nie zgadzało z mitem stajenki i ubóstwa, więc zrobiono z niego cieślę. I hurtem także z Jezusa.

Tymczasem Jezus także był uczonym, mędrcem. Był uzdrowicielem, esseńczykiem, kształconym przez egipskich magów i wtajemniczonym mistrzem, czyli nazorejczykiem (nazirejczykiem), a więc przysługiwała mu czarna szata. Tak samo jak Marii Magdalenie, którą w czarnej szacie często malowano. Swoją drogą Notre Dame, Czarna Madonna to właśnie Maria Magdalena… Muzułmanie do dziś określają chrześcijan mianem (po polsku brzmiącym conajmniej dziwnie) nasrani.

To także nie zgadzało się z mitem, więc zafałszowano zapisy i Jezus nagle stał się nazarejczykiem, czyli mieszkańcem miasta Nazaret. Problem w tym, że nie było takiego miasta i pielgrzymi nie mieli czego odwiedzać… Założono więc miasto Nazaret gdzieś w okolicach VI wieku.

Fryderyk Nietzsche napisał, że jedynym niezafałszowanym zdaniem w Biblii są słowa Piłata „cóż to jest prawda”, niewykluczone, że miał rację…

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Święty Józef”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kolor sutanny « sfery - 9 Maj 2012

    […] Czy księża wiedzą dlaczego noszą czarną sutannę? Wątpię raczej. I zapewne też nie wiedzą, że nie mają prawa do tego koloru… Czarną szatę mogli nosić nazorejczycy – pisałem już o tym przy okazji Św. Józefa. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: