Pierwsi chrześcijanie i jaskinie

8 Maj

Myślałem kiedyś (o naiwności), że pierwsi chrześcijanie to żyli w pierwszym wieku. No bo pierwsi, czyli przed nimi nie było innych. Myliłem się. Termin „pierwsi chrześcijanie” odnosi się do chrześcijan nawet do wieku ósmego/dziewiątego, a czasem pewnie dalej jeszcze.

A więc w zasadzie krucjaty to też (niemal) pierwsi chrześcijanie…

Granicą jest wyjście z jaskiń. Bo pierwsi chrześcijanie świątynie mieli głównie w jaskiniach i to nie dlatego, że musieli się ukrywać (od czwartego wieku nie musieli) tylko dlatego, że jaskinie są bramą pomiędzy światem żywych i umarłych, są łonem Matki Ziemi, w jaskiniach (w ciemności) uaktywnia się szyszynka – gruczoł produkujący melatoninę, trzecie oko (to dlatego niektórzy zakonnicy mają kaptury, które wkładają na czas kontemplacji – nawet jeśli tego nie rozumieją). To w jaskiniach, nad którymi zbudowano później katedry, do dzisiejszego dnia znajdują się posągi Czarnej Madonny (i były tam rzecz jasna na długo przed chrześcijaństwem).

W jaskiniach mieszkali często pustelnicy, święci mężowie, którzy sami byli blisko i mogli prowadzić do Boga, do nich w święto przychodzili ludzie, a jak ich było coraz więcej to budowano „zewnętrzną część jaskini” czyli kaplicę, a później budowano kaplice w innym miejscu, już z dala od jaskini. I wtedy to już nie byli pierwsi chrześcijanie.

Jaskinie były ważne dla duchowości ludzi (a wcześniej Neandertalczyków…) od zawsze. Milarepa żył w jaskini (Azja), w jaskini Salomon produkował źródło swej potęgi – ormus (Afryka), w jaskiniach w neolicie ludzie malowali, w celach oczywiście sakralnych, rysunki naskalne, których najwięcej przetrwało chyba we Francji (Europa).

Także w jaskiniach pra-Słowianie spotykali przodków…

Jaskinia to zatem reprezentacja astrala ciemnego, nocnego, a droga szamana zawsze wiedzie w dół, by potem poprowadzić w górę, nigdy odwrotnie. Tyle, że teraz możemy iść bezpośrednio „do słońca”. Dzięki Chrystusowi rzecz jasna. A Jezus przecież uczył się u egipskich kapłanów (nie lękajcie się). A bogiem Teb był „Ukryty” – Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: