Całun turyński i sudarium

10 Maj

Sudarium to chusta (napotna) używana przez rzymskich legionistów. Według tradycji chustą taką owinięto głowę Jezusa po złożeniu go do grobu, obecnie jest przechowywana w Hiszpanii w Oviedo.

Całun turyński to według tradycji kawałek płótna o rozmiarach ponad cztery na ponad jeden metr, w który owinięto ciało Jezusa po złożeniu go do grobu.

Zastanawia mnie jak obie te relikwie mogą być prawdziwe (a są uznawane przez kościół katolicki) skoro wzajemnie sobie przeczą? Na obu odcisnął się wizerunek Jezusa. Ale jeśli głowę owinięto chustą to nie mogła się odbić na płótnie (całunie). Pomijając nawet fakt, że całun jest sprzeczny z Ewangeliami.

W sudarium z Oviedo są dziurki, ślady po szpilkach (spinano je). Ludowa legenda głosi, że to slady po koronie cierniowej. Znaczy mam rozumieć, że Jezusa złożono do grobu w koronie cierniowej?

Całun jest oczywistym fałszerstwem – wzrost odbitego ciała jest różny (znacznie) z przodu i z tyłu, brak deformacji wizerunku związanej z owinięciem wokół twarzy, datowanie radio-węglowe itd. – jest masa literatury na ten temat. Prawdopodobnie spreparował go Leonardo da Vinci, co dodatkowo świadczy o jego geniuszu.

Ale czy sudarium jest prawdziwe? I dlaczego jest w Hiszpanii? Grall też ponoć jest w Hiszpanii. I Santiago de Compostella jest w Hiszpanii. Bogaty kraj.

Całun z Manoppello (chusta św. Weroniki) jest we Włoszech (w Manoppello).

Przy okazji (cytuję z Wikipedii) – Grecko-rzymskie słowo vera eikon („prawdziwy wizerunek”) dało początek imieniu Weronika. Kult świętej Weroniki należy do zakresu pobożności ludowej. Inne periodyki podają źródło imienia Weronika jako wywodzące się z języka greckiego pheronike czyli „niosąca zwycięstwo” (phero = niosę + nike = zwycięstwo).

A więc Weronika to NIE jest imię (tejże kobiety, teraz oczywiście jest takie imię). Tak samo jak Maria, Magdalena i w pewnym zakresie Dawid i Jakub, ale kto by się przejmował detalami…

 

I jeszcze jedno – sudarium zostało wykonane w Europie i importowane do Izraela (a właściwie do Judei).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: