Wszystko marność, złuda, iluzja… Hal

4 Czer

Pisałem już o złudzie, iluzji, ułudzie czyli tym co w hinduizmie czy buddyzmie nazywa się maya, a co jest obecne także w Biblii. Koncepcja tego „oszustwa”, które przesłania nam prawdę (coraz częściej nazywanego matrixem) jest oczywiście także obecna w chrześcijaństwie, choć jedynie w jego ezoterycznej odmianie. Ale jest, bo w gruncie rzeczy wszystkie wielkie tradycje – kiedy je oczyścić z polityki, kasy i władzy – są tożsame.

W dużej części mądrości te przyszły do nas z Ameryki, a tam ze Wschodu, dlatego używamy terminów reinkarnacja, maya, czakry, chi itd.

Oczywiście w tradycji gnostycznej, w tradycji Europy wszystkie te zjawiska miały swoje lokalne nazwy. Część z nich zginęła na stosach, na których płonęli między innymi Katarzy, ale część można odzyskać. Tak było z terminem maya, którego pierwotnej, „zachodniej” nazwy szukałem jakiś czas. I znalazłem.

Słowem na tę zasłonę, to oszustwo, złudę, na mayę rozsnutą przez archontów było już w starożytności pochodzące z języka koptyjskiego (przy okazji ojczystego języka Jezusa*) hal.

Oczywiście błąd. Jezus mówił po aramejsku. Koptyjski to odmiana staroegipskiego z alfabetem przejętym z greki (plus kilka liter).

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Wszystko marność, złuda, iluzja… Hal”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Miasta są żywe | sfery - 17 czerwca 2013

    […] sięgnąć poza fizykę. Choć przecież fizyka jest tylko opisem fragmentu rzeczywistości hala. A odpowiedź jest prosta. Tak “systemy” żywe – jak rośliny, zwierzęta i […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: