Strażnik, słoń i Gwiezdne Wojny

13 Lip

Podróżnicy po sferach ducha wspominają czasem o Strażniku Progu, przerażającej, złej, mrocznej istocie, roztaczającej silny zwierzęcy zapach i broniącej wstępu „głębiej”. Strażnik nie wpuszcza jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowany, nie pozwala zobaczyć zbyt dużo, pójść za daleko. Przeraża.  Ale ustępuje jeśli jesteś gotowy.

Kim (czym) jest Strażnik Progu?

Różne tradycje różnie go opisują. A ja znowu dostrzegam wspólne korzenie. Tak jak wszystkie religie wychodzą z jednego pnia i (jeśli wie się coś o „tamtej” stronie) łatwo odtworzyć drogi jakimi szły do obecnego stanu, tak i w opowieściach o Strażniku widać prawdę. Pamiętacie opowieść o ślepcach, którzy mieli opisać słonia? Jeden dotknął trąby i powiedział, że słoń jest podobny do węża. Drugi dotknął nogi i powiedział, że słoń jest podobny do drzewa. Trzeci dotknął ucha i powiedział, że słoń jest podobny do wielkiego liścia. Kto miał rację? Wszyscy. I nikt.

Różokrzyżowcy (ci współcześni, nie ci „oryginalni”) mówią, że człowiek ma dwie istoty (elementale) w swej aurze – Strażnika Progu, stworzonego przez złe uczynki w kolejnych wcieleniach (żywiącego się nimi), broniącego dostępu do „światła”, ciągnącego do ziemi (analogia do sił arymanicznych u Steinera) i Anioła Stróża, będącego przeciwieństwem Strażnika (odpowiednik sił lucyferycznych). A więc dualizmu ciąg dalszy, czarne i białe, yin i yang, dobro i zło, kobiece i męskie, zimne i ciepłe itd. Jeden z archetypów diabła.

A więc Strażnika trzeba „zagłodzić” prawym życiem by móc pójść dalej.

Tradycje szamańskie mówią o wędrówce „bohatera”, który po drodze do celu musi pokonać mnóstwo przeszkód, ale przede wszystkim własne słabości, musi zmierzyć się ze swoim mrocznym ja i pokonać je, pokonać siebie (Luke Skywalker walczący w grocie na Tatooine z Vederem, który okazuje się nim samym, Grobowce Atuanu Urszuli LeGuin i „cień” Geba itp.).

W gruncie rzeczy wszystkie tradycje mówią innym językiem o tym samym. Poznaj się, zrozum się, zdobądź wiedzę i wyjdź poza własne ograniczenia, słabości, pozbądź się niewolących żalów, pretensji, niechęci, zazdrości, nienawiści – szkodząc innym, szkodzisz sobie w dosłownym (energetycznym) sensie i w sensie mistycznym (jesteśmy jednym w Jedni).

Cały ten (tamten i każdy inny) świat jest w gruncie rzeczy prosty do zrozumienia choć niezwykle złożony w szczegółach. Trzeba tylko mieć klucz. Klucz, sens, istotę – od tysięcy lat przekazywany kolejnym pokoleniom wtajemniczonych. Kto ma uszy niechaj słucha. Dziś ta tajemna wiedza jest dostępna dla każdego, tajemnice zostały odkryte. Patrzysz na las, tylko go nie widzisz bo zasłaniają ci go drzewa

Habeo claves.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: