Czy bogowie nie są nieśmiertelni?

26 Paźdź

Jest wiele różnych istot. Niektóre z nich były/są czczone jako bogowie. Starożytne greckie mity mówią, że Zeus stworzył ludzi, żeby żywili bogów swoimi modłami. To oczywiście echo faktu, że  egregory żywią się naszą energią. „Pasożytują” na nas. Ale to też pewnie echo innych faktów. Nasze modły, nasza uwaga, nasza energia potrzebna jest pewnie różnym bytom i korzystają z niej jak tylko mogą, chłoną jak, gdzie i kiedy się da.

Jednakże „bogowie” to nie tylko egregory. (Czasem to odrębne, potężne istoty, czasem emanacje Jedni). Ci, którzy nimi nie są zapewne są nieśmiertelni. Jak my. Ale część z nich to egregory, myślokształty. Czy są zatem śmiertelni?

Nieżywiony egregor umiera (zdycha?). Przestaje żyć. A więc bogowie są śmiertelni. Nie wszyscy oczywiście. Jednak czy Zeus przetrwał? To już tyle lat. Czy zmienił się w Thora, Pioruna (Peruna, Perkuna) czy też tylko ludowa tradycja różnym bogom dała podobne, przejęte atrybuty?

Czy też może jest istotą nieśmiertelną, mogącą istnieć bez naszych hołdów? Zatem w ogóle, od tego trzeba by zacząć – kim jest czy był Zeus? Kim na prawdę był? Czy najpierw był mit, który zrodził myślokształt(y – bo zapewne nie jeden), czy najpierw była istota?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: