Duch święty – bogini, Ewangelia Filipa

11 Wrz

Niektórzy mówią: „Maria poczęła z Ducha świętego”. Mylą się. Nie wiedzą, co mówią. Kiedy to jakaś kobieta poczęła z kobiety?
Ewangelia Filipa 17a

Ewangelia Filipa to tekst fascynujący (jak wszystkie apokryfy zapewne). I warto go poznać. Jest tam też wzmianka o Archontach, którzy chcą zniewolić ludzi, jest o Marii Magdalenie (kilkukrotnie) – „towarzyszce” (żonie) Jezusa. Jest o pierwszych ludziach i misji Chrystusa. O demonach. Jest wreszcie o ludziach stwarzających bogów i o tym, że wypadałoby, żeby to bogowie czcili ludzi…

Pod koniec zaś czytamy:

[…] Jeśli się jednak (zło) odsłoni, wówczas doskonała światłość wyleje się na każdego i wszyscy, którzy się w niej znajdują, otrzymają [namaszczenie].  Wtedy niewolnicy staną się [wolnymi] i uwięzieni zostaną zbawieni.
Ewangelia Filipa 125b

I to jest właśnie nasze zadanie. „Oświetlanie” zła. Zupełnie jak J8.32 – a prawda uczyni was wolnymi. Nie trzeba „walczyć” ze złem (w jakikolwiek sposób) zbrojnie. Chodzi o to, by stawić mu opór, by je oświetlić, pokazać, demaskować. A prawda nas wyzwoli. Gnosis liberabit nos.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: